Ako zlikvidovať prach vo vašej spálni

Prach je strašná vec. Možno si to ani neuvedomujete, ale prach sa nachádza všade okolo nás, pričom spôsobuje alergie, dýchacie problémy, ekzémy a v najhoršom prípade i astmu. Viete, ktorej miestnosti v našich domácnostiach sa prach taktiež nevyhýba? Je to naša spálňa. Slon okolo seba rozhadzuje prach.jpg

Nemilé prekvapenie pod a za posteľou

Minulé Vianoce som sa pustila do upratovania trochu skôr. Povedal som si, že chcem mať do dvadsiateho štvrtého decembra všetko tip top. Druhá miestnosť, do ktorej som sa „pustila“, bola naša spálňa. Keď už som sa rozhodla pre veľké upratovanie, tak som odsunula posteľ a to, čo som pod ňou našla ma teda poriadne nemilo prekvapilo. Toľko prachu pokope som snáď vo svojom živote ešte nevidela. Koberec bol ním doslova nasiaknutý a na jeho vrchu sa nachádzala asi centimetrová vrstva prachu, na môj dušu, že to nepreháňam.
Potom som sa pustila do prášenia matracov, perín a vankúša. Bolo to podobné ako s kobercom, proste hotová prachová katastrofa! Od tejto chvíle som prachu v spálni venovala podstatne viac času a pozornosti. To je v podstate jediný spôsob, ako sa ho aspoň do istej miery zbaviť.

Ako na to?

  • Usádzaniu prachu v spálni je najlepšie predchádzať. Preto pravidelne všetko prášte, vysávajte, zmývajte a utierajte.
  • V rámci prevencie vám pomôžu taktiež pružinové alebo taštičkové matrace, do ktorých sa prach až tak nezažerie a navyše sa dajú omnoho jednoduchšie vyprášiť. Ak tieto typy matracov však treba prášiť pravidelne. Ak sa do nich raz prach dostane v kvalitnom množstve, budete sa ho zbavovať veľmi ťažko.

Človek má medzi rukami prach.jpg

  • Na okno v spálni by ste si mali namontovať hustú, ale naozaj hustú sieťku. Riešením, no o trošku drahším a komplikovanejším, je aj filter proti prachu. Toto zariadenie si zaobstarajte najmä vtedy, ak trpíte alergiou.
  • Posteľ majte vždy zakrytú plachtou a v spálni majte čo najmenej látkových vecí. napríklad závesy, nahraďte žalúziami a koberec peknou plávajúcou podlahou.

Nákupy