Do Juhoslávie zas a znova


Červené spomienky
Časy železnej opony sú, dúfajme, nenávratne preč, no mnohí stále spomínajú na 40 rokov dovolenkovania po republike. Tým šťastnejším, ktorým sa podarilo získať povolenia na vycestovanie, ale v spomienkach ostáva Maďarsko či bývalá NDR. Vrcholom dovolenkového sna však bola SFRJ alebo jednoducho Juhoslávia. Od vtedy sa mnohé zmenilo a dnes je Chorvátsko jednou z najnavštevovanejších oblastí, nie nadarmo sa hovorí: Kde je Slovenské more? V Chorvátsku.

dubrovník

Podmienky
Letecky, autobusom alebo dokonca i po vlastnej ose sú krajiny balkánskeho polostrova dostupné a cenovo atraktívnejšie ako napríklad Maldivy, Kanáry alebo Thajsko. Zároveň sú omnoho pokojnejšie a bezpečnejšie než pobrežie severnej Afriky alebo Turecko. Dlhé pláže, vodné športy, cestovanie za históriou, turistika, miestna kuchyňa, príbuzný slovanský folklór alebo tradície miestnej moslimskej komunity, jednoducho si každý nájde niečo pre seba po celý rok a za rozumnú cenu. Miernu prekážku môže predstavovať územie mimo Európskej únie, ale nie je to nič katastrofálne ak máte platný pas a občiansky preukaz. Ceny sa pohybujú od pár desiatok do niekoľko stoviek eur a kvalita služieb sa mení v závislosti od cestovnej kancelárie. Nie je ale vôbec problematické cestovať na vlastnú päsť. Klimatické podmienky nepredstavujú veľkú záťaž a dary mora nie sú jedinou možnosťou na jedálnom lístku.

chorvatsko

Možnosti
Väčšina ľudí si však vždy vybaví len Chorvátsko, Dubrovník, Zadar, pobrežie Dalmácie. Na juhu i na severe je toho ale viac. Zopár pláží nájdeme aj v Slovinsku, Ľubľana a Maribor stoja za pozretie, Čierna Hora má tiež prístup k Jadranu a ponúka množstvo rezortov. V Srbsku treba obdivovať Belehrad a pre národne uvedomelejších sa patrí navštíviť srbských slovákov vo Vojvodine. Bohaté na históriu je aj Macedónsko. Všetky krajiny bývalej Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávia majú svoje čaro a oplatí sa ich stále navštevovať.