Plastové verzus drevené okná

Dnes každý rekonštruuje. Každý zatepľuje a každý sa snaží ušetriť čo najviac za použité energie. Súčasťou každej rekonštrukcie, ktorá má nie len estetický, ale i praktický účel, je výmena starých okien. V kurze sú najmä tie plastové. Jedná sa nepochybne o výborný materiál. Sú pomerne cenovo dostupné, majú dobré izolačné vlastnosti, ich inštalácia nie je komplikovaná a aj na samotnú údržbu nepotrebujeme veľa námahy ani času.
Druhou alternatívou sú nové, ale drevené okná. V porovnaní s tými plastovými sú však o dosť drahšie, ale v ich funkčnosti za nimi nijako nezaostávajú. Pred samotnou rekonštrukciou by sme preto mali výber tých správnych okien dostatočne zvážiť.

hrnek
 
Plastové okná
 
Základné výhody plastových okien sme si už vymenovali. Samozrejme o ich dobrých vlastnostiach nemôžeme vôbec pochybovať. Existujú však aj veci, ktoré nie sú až tak pozitívne. Hlavný problém, ktorý vznikne pri nainštalovaní plastových okien je, že svoj dom doslova zadusíme. Ich izolačné vlastnosti spôsobujú totiž i to, že zabránia prirodzenému prúdeniu vzduchu. V dôsledku toho, môžu vzniknúť problémy v podobe vlhkého vzduchu a plesní.
Ak sa teda rozhodnete pre plastové okná, nezabudnite na častejšie vetranie. Väčšina z nich má aj funkciu takzvaného mikrovetrania. To môžete využívať počas celého dňa aj noci, a to aj v zimnom období. Pri výbere by sme taktiež nemali veľmi šetriť. Pri kvalitných produktoch, totiž ich výrobcovia myslia aj na takéto drobnosti.
Niekomu taktiež nemusí vyhovovať estetická stránka. Takmer každá firma ponúka možnosť imitácie dreva. Za to si však budete musieť opäť trochu priplatiť.

staré okno
 
Drevené okná
 
Drevené okná sú nepochybne tou najlepšou voľbou. Rovnako ako plastové, majú všetky dobré izolačné vlastnosti, ich údržba je jednoduchá a ani samotná inštalácia nezaberie veľa času. V každom jednom príbytku pôsobia veľmi prirodzene, pričom nie je vôbec dôležité, či máme svoj byt ladený do moderného, alebo klasického štýlu. Drevo jednoducho dokáže vyčariť teplo domova, v akomkoľvek priestore.
Obrovskou výhodou je však práve vyššie spomenuté prúdenie vzduchu. Pri drevených oknách totiž nemusíme riešiť, že svoj domov zaplombujeme. Drevo je živý materiál, ktorý dokáže prepúšťať kyslík a prispôsobovať sa konkrétnym podmienkam.
Ako sme už spomenuli, bohužiaľ patria k tým výraznejším investíciám. Ak však na začiatku zainvestujete svoje financie do kvalitného výrobku, verte že nebudete ľutovať ešte dlhé roky.

Domov