Provokatívne tričká, imidž a Anarchia

Dnes už skôr tí, ktorí boli tínedžermi v minulom storočí možno pamätajú, že istého času bolo v móde nosiť tričko s potlačou s anarchistickým symbolom. Teda také to veľké Áčko v kruhu.

Znak anarchie, áčko v kruhu

Mnohí „konzumní a mainstreamoví“ ľudia možno ani nevedeli, čo tým chcela mládež vlastne povedať a čo sú títo „pankáči“ zač. A našli sa naopak aj tí, ktorí by ich boli schopní za takýto imidž riadne prefackať a áno, takisto prizabiť. Je totiž pravda, že s týmto symbolom na tričkách sa spája istá dávka provokácie, pre iných však takisto úprimné presvedčenie a názor. Stále sa s ním spája aj istá dogma a protichodné nedorozumenia, hoci dnes už tieto motívy tak často nevídame.

Aj podľa vlastných skúseností ale viem, že vo veľkej väčšine prípadov, ak takýchto „týpkov“ zbadáme, ide skôr o poslucháčov punkových skupín, čo majú texty blízke tejto idey. Rozhodne však od väčšiny z nich nemusíte čakať, že plánujú nejaké teroristické činy, násilie, krádeže alebo čosi podobné. Idú zrejme na hudobný koncert a nejaké to pivo. Zatiaľ čo naopak „slušná mládež“ v športovom oblečení častokrát na divokú technopárty a nejakú tú extázu.

Ruky, prsty tvoriace symbol anarchie

Je to viac menej o hudbe a sympatiách s týmito punkovými kapelami a textami napr. o ochrane prírody, proti rasizmu, fašizmu, diktatúre, konzumnému zmýšľaniu a o dobrovoľnom vyčlenení sa z „apatickej spoločnosti“. Takýmito podobnými myšlienkami si najmä v puberte prechádza veľa ľudí, no tí zas možno našli cestu napr. v Hip Hope a voľnom oblečení.

Symbol „áčko v kruhu“ ale môžu uznávať aj iné, spravidla však alternatívne štýly a subkultúry. Blízky je tiež skateboardistom, bikerom, ktorý v ňom vidia slobodu. A čo ním chcú vyjadriť? Slobodu.

A v kruhu, anarchia

No a to je z ich strany asi tak maximum. V skutočnosti ale pochybujem, že by väčšie percento z tejto mládeže vášnivo čítalo nejakú starú anarchistickú literatúru alebo sympatizovalo s násilnými teroristickými činmi či výrobou molotov koktejlu.

  • Ako to prišlo, tak to väčšinou odíde, pričom u niektorých to v istej miere zostáva, avšak len v hlave a istých názoroch na niektoré „choroby“ dnešného sveta. Na tričku už nie.

Nákupy