V roku 2010 mnohí predpovedali, že Bitcoin do desiatich rokov zanikne

Dnes by sme už možno ani neverili, aká budúcnosť sa Bitcoinu predpovedala pred ôsmimi rokmi. V skratke možno povedať, že množstvo článkov týkajúcich sa tejto, vtedy ešte len čerstvej témy, predpovedalo jeho jasný zánik či jeho budúcnosť bez logiky. Tvrdilo sa v nich, že Bitcoin je iba dočasný fenomén, zbytočne nafúknutá bublina, po ktorej už o 10 rokov nebude ani stopy.
Od týchto „vízií“ ubehlo už osem rokov a k tomu, aby sme reálne ohodnotili ich naplnenie nás delia len 2 roky. Ale myslím si, že ubehlo už pomerne dosť rokov k tomu, aby sme sa mohli posunúť ďalej a na túto tému sa pozrieť o niečo aktuálnejšie.

bitcoin

Tieto predpovede možno pochádzali od ľudí, ktorí sa síce v danej téme mohli orientovať, ale len z určitej miery a prevažne teoreticky, používanie tejto meny bolo predsa ešte len v plienkach. Kryptomeny sú totiž jednou z tých tém, ktorých stálosť či aktuálna podoba nás môže prekvapiť z mesiaca na mesiac, veď dnes to vidíme i sami. Ide o zmes matematických, kryptografických a technologických faktorov, pritom každý z týchto faktorov sa vyvíja samostatne, Bitcoin však ovplyvňujú spoločným vplyvom. A popravde, skutočnému princípu a systému kryptomien rozumie len málokto, zväčša sa jedná o konšpirácie či predpovede len na základe pár nestálych informácií. Osobne ani ja nie som na danú tému žiaden expert, ale pri písaní tohto článku sa chcem riadiť faktami, predpovedať sa v tomto smere neodvážim nič a keď, tak pôjde opäť len o dohady „strelené“ len tak bez dlhšieho premýšľania. Takto dnes vlastne vzniká viacero „aktuálnych a reálnych“ informácií.

  • Pesimistické informácie predpovedajúce „jasný zánik“ Bitcoinu sa môžete dočítať na špecifických weboch určených k varovaniu či skôr negativizmu a nedôvere voči tejto mene- 99bitcoins alebo Bitcoin obituaries (smútočné oznámenie o smrti Bitcoinu).

kryptoměna
Minulý rok, čiže v roku 2017 sa však hranica spomenutej meny vyšplhala až na 20 000 dolárov, čo je určite lákavý kurz. Čomu má potom človek veriť? Má sa nechať zlákať vysokým kurzom alebo staviť na pesimistické články? To už asi záleží na každom zvlášť.