Čaká vás STK a EK?

Spoliehať sa na to že ono to nejak prejde je mierne povedané dosť naivné. Najme ak vezmete do úvahy že sa jedná o vaše vozidlo a celkovo o bezpečnosť vás a vašich blízkych. Tentokrát  sa tu nebavíme o vyhorenej žiarovke alebo poškriabanom čelnom skle, kde sa dá privrieť oko. No množstvo vodičov stále akosi zabúda na to že je lepšie byť pripravený ako platiť dvakrát. Interiér starého auta.jpg
 
Technická a emisná kontrola sa vykonáva pravidelne, no napriek tomu veľa vodičov zabúda na potrebné doklady. 
 

  • Originálne osvedčenie o evidencií vozidla 2 časť
  • Potvrdenie o montáži fólií na sklá, ak ich máte
  • LPG alebo CNG protokol, ak sa jedná o vozidlo s týmto pohonom, pričom ak bolo auto individuálne dovedené s splynovačom tak to nie je potrebné.

 
 
Povinná výbava. Nie na darmo sa nazýva povinná. Už len z jej názvu by malo byť každému jasné že je musí mať. Jej obsah je nasledovný.
 

  •   Reflexná vesta v dosahu vodiča.
  • Výstražný trojuholník, musí byť homogenizovaný.
  • Náhradné koleso, zdvihák, kľúč na koleso, alebo sadu na opravu defektu.
  • Autolekárnička.

 
 
Nemyslite si že ak máte potrebnú výbavu a doklady že to stačí. Nie nadarmo sa vraví že čistota je pol života. A tak nezabudnite poriadne vyumývať nielen kapotu auta ale aj všetky identifikačné plochy na vozidle. Ako napríklad štítok s VIN alebo SPŽ.
 
Dôležite je taktiež nielen vidieť ale aj byť videný. A tak by ste rozhodne nemali podceňovať akúkoľvek prasklinu na čelnom skle. Pretože ak je v zornom poli vodiča, nemusí sa vám to dvakrát vyplatiť. A tak ako by ste mali vy bez problémov vidieť, aj vás by malo byť vidieť a preto si dobre skontrolujte či vám svieťa všetky svetlá.
 Autom na ceste.jpg
Klaksón síce nepatrí medzi poruchové časti auta. Ale nezabudnite ho pred kontrolou vyskúšať tiež.
 
Pneumatiky by ste nemali podceňovať. Síce môžu na prvý pohľad vyzerať že ešte jednu sezónu zvládnu. No môže sa stať že nebudete nadšený ak vám povedia NIE to nepôjde. Minimálna hrúbka dezénu je 1,6 mm.
 
Brzdy sú jedna z vecí ktorej nefunkčnosť si všimnete takmer okamžite. Veľa vodičov parkuje zo zaradenom rýchlosťou a potom servisy nestíhajú opravovať narazené autá pretože pri naštartovaní auto zrazu vyletelo. Preto by ste si mali byť svojimi brzdami istý. A máme na mysli technicky skontrolovať a nie systémom veď to brzdí tak to stačí.
 
 
Prevádzkové kvapaliny sú taktiež jedna z vecí ktoré veľa ľudí podceňuje. Výmena oleja síce nie je lacná záležitosť. No veríme že doplniť si vodu do ostrekovačov ešte zvládnete. Tak to nepodceňujte.

Auto moto