Choroby, ktoré nás ohrozujú počas leta

Leto – obdobie slnka, tepla, dovoleniek, ale aj tých oveľa nepríjemnejších vecí, ktoré nám toto ročné obdobie môžu celkom znechutiť. Áno, ide o rôzne ochorenia. Čo na náš číha a na čo by sme sa mali pripraviť počas horúcich letných dní?

hmyz.jpg

  1. Úpal. Počas leta nie je nič výnimočné, ak nás postihne úpal. Zvyčajne sa prejavuje veľkými bolesťami hlavy, zvracaním, závratmi a spálenou pokožkou. V podstate ide o prehriatie mozgu, ktoré najčastejšie vzniká pri neustálom pobyte na silnom slnku (napríklad v čase obeda, kedy je teplota vo vonkajšom prostredí najvyššia). Zvyčajne sa prejavy úpalu začnú objavovať až po niekoľkých hodín. Keďže je úpal životu nebezpečný, mali by sme dodržiavať tieto zásady, aby sme sa mu úplne vyhli – mali by sme dodržiavať pitný režim, počas najsilnejšieho slnka by sme sa mali zdržiavať prevažne v tieni a ak je to nutné a potrebujeme byť na slnku, mali by sme si zabezpečiť nejakú pokrievku hlavy (klobúk, šiltovky).
  2. Bodnutie hmyzom. Ani poštípanie hmyzom nie je počas leta nič výnimočné. Stáva sa to často, ak si vyberieme stráviť dovolenku na stanovačke, milujeme kempovať  alebo chceme svoje leto prežiť pri vode. Po uštipnutí rôzny hmyz zanecháva v mieste vpichu svoj jed, na ktorý môžeme mať alergiu. Aby sme sa týmto nepríjemnostiam vyhli, používame rôzne repelenty, ktoré si môžeme zakúpiť v lekárňach alebo dokonca aj vyrobiť doma. Ak sa ale náhodou stane, že proti bodnutiu hmyzu nás neuchránili ani tieto spreje, v lekárni si môžeme pred odchodom kúpiť aj rôzne masti a gély, ktoré sú určené na poštípania rozmanitého druhu.
  3. Zažívacie ťažkosti.Tak presne tento problém je jeden z najčastejších. Môže nás postretnúť napríklad ak sme na dovolenke pri mori, avšak môže sa stať, že si žalúdok pokazíme aj v našich končinách. Najčastejšou príčinou je nesprávne skladovanie potravín. Pred každým jedlom by sme si mali starostlivo umyť ruky a piť iba pitnú vodu, ktorá je kvalitná.

bolest břicha.jpg
Okrem týchto ochorení nás môže postretnúť aj nepríjemne poštípanie kliešťom, rôzne zápaly a angíny. Preto sa vždy majme na pozore a dodržujme základné pravidlá, aby sme sa počas krásneho a slnečného leta nedostali do problémov.

Zdravie