Peking v boji so smogom

·         Hlavná metropola Čínyv súčasnosti rieši nejeden problém. Legendárnym problémom je boj proti smogu. Už v minulosti sa snažili znížiť percento smogu v metropole no neúspešne. V súčasnosti prišli s novým návrhom ako znížiť percento smogu na území metropole.
Návrh s ktorým prichádzajú určite nepoteší vodičov áut. Peking od polovice februára 2017 zakáže vstup pol milióna vozidiel do centra, zo začiatku len v pracovných dňoch.
peking olympiáda
Zákaz platí presne pre 456 000 vozidiel emisných noriem Euro 1 a Euro 2 podľa informácií čínskej agentúry Xinhua a portálu Automobilwoche. Tieto autá budú smieť jazdiť iba v okrajových častiach za piatym diaľničným obchvatom, ktorý sa nachádza zhruba desať kilometrov od centra hlavného mesta.

Peking má zaevidovaných približne 5,7 milióna vozidiel, a asi 8 percent z týchto áut sú autá s emisnými normami Euro 1 a 2. Čínske údaje udávajú že cestná doprava predstavuje takmer tretinu znečistenia ovzdušia zdraviu nebezpečnými sadzbami. Už v polovici minulého decembra keď bol vyhlásený žltý a červený smogový poplach sa staré vozidlá nesmú vôbec pohybovať po území mesta.
čína silnice déšť
·         Peking bol už v roku 2008 prvým čínskym mestom ktoré nariadilo, že všetky nové vozidlá musia spĺňať minimálne Euro 4. Benzínové autá majú podľa evidenčného čísla zakázanú jazdu v jeden pracovný deň.
Určite to je negatívum pre vodičov starých áut a možno aj diskriminácia ale ak chcú mať čistejšie ovzdušie tak je to veľmi dobré riešenie pre životné prostredie aj pre metropolu.

Dané opatrenia postupne znížia percento smogu v okolí centra mesta kde dané opatrenia platia.

V najbližšej budúcnosti by tak obyvatelia hlavnej metropoly Číny nemuseli používať rúška a nemuseliby sa báť ísť von. Mohli by si vychutnať čaro čistejšieho vzduchu a určite by sa zlepšila aj viditeľnosť na tomto území.  Lebo okrem zdravotných ťažkostí prináša smog zo sebou aj zhoršenú viditeľnosť a tým to je nepríjemnejšie aj pre vodičov. Riešením problému tak pomáhajú nielen prírode ale aj sebe. Je to prevencia pred ochoreniami dýchacích ciest a proti  zvýšenému počtu dopravných nehôd.

Auto moto