Skrášlite si parapetné dosky vresmi

Vresy a vresovce bežne pestujeme v záhradkách, poprípade na balkónoch a terasách. Ak však bývate v byte bez balkónu, môžete si ich pokojne umiestniť aj na vonkajšiu parapetnú dosku. Ide totiž o rastlinky, ktoré dokážu v kvetináčoch rásť dlhodobo, čo im neuberie na ich kráse ani na zdraví.

vřes

Vresy a vresovce sú ideálnymi rastlinami aj preto, že máte na výber množstvo farieb a druhov. Poznáme ružové, fialové, cyklámenové, ale i zelené rastliny. Poobzerajte sa v záhradníckych potrebách. Určite natrafíte na odrody, ktoré vás zaujmú.

Tieto rastliny zvládnu rásť v polotieni, ale aj na priamom slnku, takže ich môžete umiestniť na akokoľvek orientované okno. Mínusové teploty im nerobia problémy, takže ich vonku nechajte pokojne aj počas zimy. V tomto období, je však potrebné znížiť zálievku.

květy

Ak ste si zakúpili rastlinky, môžete sa pustiť do samotnej výsadby a kvetináče umiestniť na parapetnú dosku. Dôležitá je najme správna pôda. Vresy sú vyslovene kyslomilné rastliny, preto si zakúpte vhodný substrát, alebo zmiešajte rašelinu s pieskom.

Najkrajšie vyniknú v podlhovastom črepníku, zasadené vedľa seba.Pamätajte však na to, že každá rastlinka potrebuje dostatok miesta. Do kvetináča s dĺžkou približne tridsať centimetrov, preto posaďte maximálne tri kusy. Priestory medzi nimi môžete vyplniť rastlinami, ktoré nepotrebujú pre svoje korene veľa miesta. Ideálny je napríklad brečtan, alebo drobné skalničky.

Vresy zalievame pravidelne, dávame však pozor, aby nebol substrát premokrený.Je dobré, ak ešte pred výsadbou, umiestnite na dno kvetináča drenáž zo štrku, alebo menších črepov. Tak zabezpečíte dobré odtekanie vody.

košík

Na jar môžete rastlinky presadiť.Pokiaľ však extrémne nevyrástli, môžete počkať až do budúceho roka. Kvetináče na parapetných doskách nezabudnite dobre upevniť. Najvhodnejšie je, ak ich priskrutkujete aspoň dvoma skrutkami. Spolu s hlinou, zálievkou a rastlinami, budú vážiť i niekoľko kilogramov. Verte, že ak by takýto kvetináč niekomu spadol na hlavu, nebolo by to pre nikoho príjemné.