Prilby na motorku a ich (rozdielne) vlastnosti

K motorke a kvalitnej jazde sa bez najmenších pochybností radí aj bezpečnostný doplnok, akým je ochranná prilba. Jej výber však nemusí byť taký jednoduchý, akoby sa z prvého zdania mohlo zdať. Poznáme totiž niekoľko typov, značiek,… v skratke dizajnové a cenové rozdiely, pričom každý konkrétny typ sa môže hodiť k inému štýlu jazdy a k inej motorke. Výber je pochopiteľne len na nás, ale určite by sme sa mali inšpirovať štýlom svojej jazdy ako aj tým, aký motocykel riadime (alebo riadiť budeme). A samozrejme nezabudnime myslieť ani na dizajn a vizuálne prevedenie nielen z praktickej stránky, ale aj z určitého potešenia a štýlu. Pre kombináciu kvalitného prevedenia spolu s originálnym dizajnom, ktorý je blízky talianskemu typu výroby sú špecifické AIROH prilby, ale možností je samozrejme viac.

průjezd motorek

Každý výrobca definuje typ predávaných prilieb na kategórie typu integrálne, otvorené, vysúvacie,… no môžu sa líšiť aj svojim materiálom, výbavou, v neposlednom rade využitím a funkciami. Cenové rozdiely vznikajú predovšetkým na základe rozdielnej hmotnosti prilby (spravidla čím ťažšia tým drahšia), faktorom je aj kvalita materiálu, aerodynamika, konštrukčné riešenie a výsledná vizuálna stránka.

dětská helma

Aerodynamika je na prvý pohľad vedľajšia, pritom však môže značiť zásadný rozdiel. Spoznáte to najmä vtedy, ak zvýšite rýchlosť (nad 100 km/h) a predovšetkým lacnejšie modely sa začnú „prejavovať“, respektíve až teraz si uvedomíte, že práve aerodynamika je v tomto prípade problém. Prilba sa začne kývať, krčné svaly nám to dajú pocítiť a navyše budeme svedkami celkom nepríjemného zvuku, čo nám začne vadiť hlavne pri dlhšej jazde(po diaľnici).
V otázke bezpečnosti a potrebnej investície na základe skúseností vznikla jednoduchá rovnica. Cena je úmerná bezpečnosti a kvalite. Kľúčová je samozrejme aj správna veľkosť a to, aby nám prilba detailne sedela.