Šport = antidepresívum?

Šport sa ako forma liečby proti depresiám podceňuje asi najviac. Kvôli marketingovým spoločnostiam je to celkom samozrejmé. Oni si lepšie zarobia peniaze z tabliet, ktoré sú predávané ľuďom pravidelne, ako keby majú títo ľudia vykonávať určitý druh pohybu, ktorý je zadarmo.

běh

Stačí iba zlá nálada, pokazený deň, alebo pocit, že nevieš čo so sebou. Potom je potrebné už len zacvičiť si sama doma, vybrať sa do posilňovne, alebo si ísť voľne zabehať do prírody. Druhov pohybu je nespočetne veľa, takže verím, že si nájdete niečo, čo vás osloví. Uvidíte, že po vykonaní nejakej pohybovej aktivity sa vám skutočne uľaví a budete sa cítiť lepšie.
Tento fakt je naozaj potvrdený. Je to na základe toho, že počas cvičenia sa nám v tele vyplavujú hormóny – endorfíny, ale aj dopamín a sérotonín. Tieto hormóny v nás vyvolávajú príjemné pocity, ktoré v tele pretrvávajú aj niekoľko hodín. Netvoria sa však len pri cvičení, ale aj pri milostných aktivitách, alebo pri jedení obľúbeného jedla.
Cvičenie v nás nevyvoláva však len príjemné pocity, ale môže nájsť aj zbaviť stresu a zvýšiť našu kondíciu a zdravotnú stránku človeka. Tiež je však aj zodpovedný za lepší a kvalitnejší spánok.

smutek

Predsa len, život nemusí byť vždy úplne jednoduchý, a každý si raz za čas prechádza určitými ťažkými chvíľami. Zabudni aspoň na chvíľu na svoje starosti a dopraj si menšie odreagovanie a uvoľnenie prostredníctvom pohybu. Ak si skôr však introvertný typ človeka, nemusíš sa zúčastniť žiadnych kolektívnych športov, ani nemusíš chodiť do posilňovne medzi veľa ľudí. Na vyprázdnenie a očistenie mysle stačí kľudne aj beh v parku alebo v lese.
A vždy mysli na to, že problémy môžeš vyriešiť aj takýmito krátkodobými záležitosťami, no najvhodnejšie je ich vyriešiť dlhodobo. A to docielite tým, že o nich budete rozprávať. Nikdy nie je potrebné za sa svoje problémy hanbiť, a vyrozprávanie vám môže pomôcť viac ako čokoľvek iné.