Športový velikán sa rozhodol ukončiť kariéru

Šport je aktivita, ktorú môže človek na špičkovej úrovni vykonávať len do určitého veku, pretože čas nedokáže oklamať nikto a súperiť s mladšími je veľmi vyčerpávajúce, chce to oveľa viac úsilia a tréningu, aby s nimi dokázal držať krok, no úmerne tomu si organizmus vyberie aj dlhší čas na regeneráciu. A navyše, ak športovec už dosiahol maximum, najlepším zvŕšením je ukončenie kariéry na výslní.

lyže

Jeden z velikánov bude minulosťou
Takto príde lyžiarsky svet o nejaký čas aj o svojho velikána, zjazdára Aksela Lunda Svindala, ktorý sa rozhodol pre ukončenie aktívnej športovej kariéry, ale ešte jeden šampionát by rád absolvoval. Tento nórsky pretekár má tridsaťšesť rokov, je úradujúcim olympijským šampiónom v zjazde a teraz si dal za cieľ uspieť čo najlepšie na svetovom šampionáte, ktorý sa bude konať v dňoch 4.-12. februára v Aare vo Švédsku.

medaile

Aar vo Švédsku bude posledným
Svindal o tom informoval na lyžiarskej párty „KitzRaceParty“ v rakúskom Kitzbuheli, čo bolo okamžite odmenené „standing ovations“ potleskom. Bolesti kolena ho donútili odvolať účasť na nedávnom zjazde a super G v Hahnenkamme v Kitzbuheli.
Pre mňa je momentálne najdôležitejšie štartovať v Aare a podriadim tomu všetko, chcem sa totiž pokúsiť o víťazstvo. A to si vyžaduje, aby som aj trocha taktizoval, povedal, keď bol v úlohe diváka. Jeho slová doplniť aj šéftréner nórskych zjazdárov a povedal, že kvôli problémom s kolenom bol Svindal nútený prerušiť dve sezóny, a tak je veľmi dôležité, aby bol tentoraz obozretný a veľmi dobre si zvážil, koľko si toho môže na svahu dovoliť. Na Aaru sa teší, a tak sa rozhodol vynechať radšej Kitzbuhel, aby bol dôkladne pripravený. Svindal svoj koniec kariéry pripustil už koncom minulého leta, no všetko záviselo od stavu kolena.

Aksel absolvoval už 386 pretekov vo Svetovom pohári a na svoje konto si pripísal 36 víťazstiev, je držiteľom veľkého glóbusa za celkový triumf v SP, má 4 olympijské medaily a 8 cenných kovov z Majstrovstiev sveta, no medzi najúspešnejší šampionát patrí práve ten v Aare a tieto svoje úspechy sa bude snažiť rozšíriť o ďalšie medaily.