Turecko predstavuje prvé úplne domáce auto

Turecko predstavilo svoje prvé plne vyrobené auto na domácom trhu v piatok s tým, že ich cieľ je nakoniec vyrobiť až 175 000 elektromobilov ročne v projekte, ktorý by mal stáť 22 miliárd eur za 13 rokov.
Tento projekt je dlhodobým cieľom prezidenta Tayyipa Erdogana a jeho vládnucej strany AK ako ukážka rastúcej ekonomickej sily krajiny.Turecká vlajka.jpg
Erdogan na slávnostnom ceremoniáli uviedol, že cieľom Turecka je nielen predaj automobilov na domácom trhu, ale tiež želanie, aby sa stalo globálnou značkou.
„Všetci sme spolu svedkami toho, že sa turecký 60 ročný stal skutočnosťou,“ uviedol a odvolával sa na neúspešné plány na vybudovanie plne vyrobeného automobilu v minulosti. „Keď uvidíme toto auto na cestách po celom svete, dosiahneme náš cieľ.“
Po jeho vystúpení sa na pódium postavil červený SUV model a ďalší sivý sedan, ktorý sa vyznačoval značkou TOGG.
Erdogan uviedol, že infraštruktúra nabíjania elektrických vozidiel bude do roku 2022 pripravená na celoštátnej úrovni.
Nový projekt, ktorý sa začal v októbri, získa štátnu podporu, napríklad daňové úľavy, a založí výrobne zariadenie v automobilovom uzle Bursa v severozápadnom Turecku podľa rozhodnutia prezidenta v úradnom vestníku krajiny.
Podľa vyhlásenia sa bude vyrábať päť modelov automobilu, pričom vláda dodala, že do roku 2035 vláda kúpi 30 000 vozidiel.Turecký symbol.jpg
Konzorcium s názvom Turecká iniciatíva pre automobilovú iniciatívu bolo založené v polovici roku 2018 piatimi priemyselnými skupinami: Anadolu, BMC, Kok Group, operátor mobilných telefónov Turkcell a Zorlu Holding.
CEO spoločnosti TOGG je bývalým výkonným riaditeľom firmy Bosch Gurcan Karakas a jej hlavným prevádzkovým riaditeľom je Sergio Rocha, bývalý výkonný riaditeľ firmy General Motors Korea. Uviedol, že začne výrobu v roku 2022 s kompaktnými SUV.
V októbri firma Volkswagen uviedla, že odložila konečné rozhodnutie o tom, či postaví závod na výrobu automobilov v TR na základe medzinárodnej kritiky októbrovej TR vojenskej operácie v Sýrii.

Auto moto