Základom výchovy je silné puto

Každý majiteľ psa túži po tom, aby ho jeho miláčik počúval na slovo, neobťažoval návštevy, či susedov a nedemoloval dom. Základom je samozrejme výchova, ktorá musí začať už od maličkého šteniatka. Verte, že nikdy nie je príliš skoro. Práve prvé dni a týždne sú najdôležitejšie. Ako však cvičiť a vychovávať psa tak, aby ste žali úspech? Dôvera a vzájomné puto je prvým krokom k tomu, aby vás pes počúval.

psík

Tento princíp, by sme si mohli vysvetliť na príkladoch majiteľov, ktorí nikdy nepraktizovali cielený výcvik, ale ich psi ich aj napriek tomu počúvajú. Niekedy si môžete dokonca všimnúť, že ani nepoužívajú slovné povely a ich pes robí presne to, čo od neho požadujú. Keď si psa prinesieme domov a on s nami trávi všetok čas, prirodzene si s ním vytvárame vzťah. Akési puto, ktoré sa nedá úplne vysvetliť. Náš maznáčik potom robí všetko čo chceme, nie preto že musí, ale kvôli nám. Chce nám jednoducho urobiť radosť, pretože nás miluje Funguje to podobne ako medzi ľuďmi. Pokiaľ niekoho milujeme, veci ktorého potešia toho druhého, robíme prirodzene. Nemusíme nad nimi rozmýšľať a vykonávať ich cielene a už vonkoncom nám nemusí nikto rozkazovať.

kolie

Takže základom dobre vychovaného psa, je náš spoločný vzťah. Ak ho chováme v byte, verte že sa nám bude vytvárať prirodzene, pretože so psom trávime množstvo času. Postupne pes pochopí, čo vám spôsobuje radosť a čo naopak hnev. Trošku iné je to v prípade majiteľov, ktorí svojich miláčikov držia mimo domu. S nimi si vzťah musíte vytvárať cielene. Ak si myslíte, že miska žrádla, ktorú psovi hodíte dvakrát denne stačí, tak nestačí. Mali by ste chodiť na spoločné prechádzky, psa vypúšťať z koterca vždy, keď niečo robíte na záhrade. Zo začiatku vám možno bude prekážať, ale časom si na seba zvyknete. Je dobré ak ho raz za čas vezmete aj do domu. Aspoň na hodinku. Tento čas môžete využiť napríklad na vyčesávanie. Nezabúdajte sa s ním pravidelne hrať. Stačí ak sa budete pol hodiny venovať aportovaniu, alebo preťahovaniu lanom. Verte, že toto všetko vám pomôže mať vychovaného psa, ktorý nebude robiť neplechu a hanbu. Samotný výcvik jednoducho nestačí.