Ako by mal vyzerať ideálny notebook alebo vyberme zlatú strednú cetu

Notebook ponúka originálne vlastnosti spojením kompatibility počítača s praktickým dizajnom. Ide tak o sympatickú voľbu najmä pre tých, čo hľadajú kvality bežného počítača, ale zároveň prenosné zariadenie či už na cesty, do školy, do práce,… alebo len z jednej izby do druhej bez zbytočných komplikácií s prenosom a zapájaním. Ocenia ho tí, ktorí často využívajú kancelárske programy a hlavne písanie, ale jeho praktickú stránku ocenia aj vášniví hráči, ktorí ho chcú brať na rôzne hráčske stretnutia či bežní užívatelia, pre akých môže slúžiť ako veľmi spoľahlivé prenosné multimediálne centrum či ako verný pomocník pre tých, ktorí pravidelne prehľadávajú internet.

počítač

Je však jasné, že predstava formy jeho využitia je individuálna a na základe toho by sme mali venovať pozornosť  počte portov, veľkosti uhlopriečky, vnútornému hardvéru a predovšetkým výkonnostným či kapacitným parametrom.
V tomto článku tak pokúsime spraviť určitý kompromis a vybrať vlastnosti notebooku, s akým by mohol byť spokojný relatívne každý a ktorý by tak bol ideálny do každej rodiny či domácnosti.

Začnime tak veľkosťou uhlopriečky, ktorá by vo všetkých spomenutých prípadoch mala dosahovať ideálny priemer 15 až 16 palcov. Takýto notebook bude vážiť spravidla cca 2,5 kg, čiže bude zároveň ideálny k prenosu, pričom si užijete dostatočne veľký obraz. Pozornosť venujete aj portom, ktoré chcete využívať (USB, HDMI, VGA,…), ako aj na vstupom pre SD kartu.

Teraz sa tak môžeme presunúť na vnútorný hardvér a jeho parametre.
Grafická kartabýva v prípade notebookov zdieľaná, ale pokiaľ si zakladáte na graficky náročných hrách, určite by ste mali siahnuť po type s integrovanou, respektíve samostatne vloženou grafickou kartou. Za tú však priplatíte.
Procesorje srdcom počítača a v každom prípade tak platí, čím je výkonnejší, tým lepšie. V prípade výkonnosti zohráva úlohu vyška jeho frekvencie (Ghz), ale takisto počet jadier, kedy by mal procesor disponovať minimálne 2 jadrami.
Pod výkon sa však určite podpisuje aj operačná pamäť RAM, respektíve jej kapacita, ktorá by dnes mala predstavovať minimálne 4 GB.

notebook

Veľkosť pevného disku záleží od individuálnych potrieb, pričom dnes sú populárne 1TB disky, ale uznajme, že takáto kapacita môže byť niekedy zbytočná, možno stačí aj o polovicu menšia. A pokiaľ chceme brať notebook pravidelne so sebou, určite venujme pozornosť kapacite batérie udávanej vo watthodinách (Wh).