Dobrý sluha, zlý pán

Prvý počítač vznikol v roku 1946. Vážil 30 ton, čo sa zrejme nezmestí do vrecka ako náš pár gramový mobil. Taktiež neslúžil na chatovanie či vybavovanie telefonátov ale na programovanie ktoré trvalo niekoľko dní až týždňov. Ako by sme to vydržali keď nás dnes dokáže nahnevať maximálne minútové čakanie na odoslanie správy?

závislost

Ráno vstaneme a ešte s rozmazaným videním siahneme po telefóne a scrollujeme hore-dole. Nemôže nám predsa uniknúť ani jedna novinka z akejkoľvek oblasti. Pri raňajkách odpisujeme na nevybavené maily a cestou do práce či do školy telefonujeme so šéfom a vysvetľujeme mu prečo meškáme (nepovieme však pravdu že sme si to video na internete museli dopozerať celé). Počas dňa ešte niekoľkokrát surfujeme na našich elektronických miláčikoch a spolu s nimi aj zaspávame.  Keď sa s niekým potrebujeme  spojiť, na odpoveď Vám stačí počkať pár minút keďže je dnes aktívny každý, vždy a všade. Teraz sa zamyslime či je dobré tráviť takú veľkú časť dňa online.

notebook

Pokiaľ Vás skutočne trápi vaša doslova závislosť na internete a neviete ako ju „vyliečiť“, alebo aspoň potlačiť, skúste si dať tzv. detox od všetkého čo spájajú káble. Natiahnite si budík na ručičkových hodinách. Raňajky si vychutnajte v pokoji a potichu, ale pokiaľ si neviete predstaviť deň bez najnovších aktualít tak si prečítajte váš obľúbený časopis alebo noviny. Cestou do práce vnímajte okolitý svet, a zaručujem Vám, že stretnete nejedného človeka ktorého máte v priateľoch na facebooku, no dlho ste sa nevideli tvárou v tvár. Počas prestávok skúste viesť dialógy s priateľmi. Víkendy prežite spolu s rodinou napríklad v prírode či na výlete. Mobil použite len v nevyhnutných situáciách. Túto očistu praktikujte niekoľkokrát do týždňa a zo statusu „online“ časom prejdete na „offline“, čo prospeje vášmu zdraviu, pomerov v rodine a budete sa cítiť omnoho slobodnejší a silnejší.