Hliníkové disky ponúkajú oproti plechovým niekoľko prioritných výhod

Z hľadiska motoristov a ich áut sa už roky orientujeme na tému, akou je rozdiel medzi plechovými a hliníkovými diskami, respektíve ktorá možnosť sa oplatí viac a aké má svoje charakteristické výhody. Samozrejme každému z nás môže vyhovovať niečo iné, čo už záleží od konkrétnejší kritérií a toho, ktoré vlastnosti uprednostňujeme. Pokiaľ je faktorom záujmu nižšia cena, stále vyhrávajú plechové disky, avšak pokiaľ nás zaujímajú aj iné dôležité vlastnosti, môžeme si danú tému rozpísať trochu viac.ALU disk, Mercedes.jpg
Začnime charakteristikou samotného materiálu, kedy je známe, že hliník je v tomto smere ľahší a zároveň poskytuje niekoľko praktickejších výhod. Nižšia hmotnosť hliníkových diskov prináša svoje oceniteľné výhody. K nim sa radia najmä jazdné vlastnosti ako napríklad ľahší rozbeh, prudšie brzdenie, ale takisto tendencia pravidelne šetriť pohonnými hmotami a životnosťou súčiastok. Na závesné súčiastky nepôsobí taký silný tlak a tým pádom je nižšie riziko ich pravidelného opotrebenia.
Silným faktorom záujmu ale býva takisto už spomenutý dizajn.Tu je opäť estetickejšou, modernejšou a štýlovejšou voľbou hliníkový disk typu borbet. Nejde však len o vizuálny efekt pôsobiaci na kolesá, ale tento dizajn sa rovnako podpisuje pod celkový štýl vozidla. Preto ide o odporučenú voľbu, a to najmä v prípade, ak vlastníte modernejší typ auta, ktorý sa pýši luxusnejším prevedením.Koleso od auta, disk, zliatina.jpg
Údržba a starostlivosť o plechové disky bola typická napr. tým, že sme museli používať aj kefu a rovnako hrozila korózia, ktorej sme sa obávali najviac. Z tohto pohľadu hliníkové disky predstavujú nižšiu náročnosť údržby ako aj v podstate zbytočné obavy z korózie. Čistia sa jednoduchšie, stačí ich len umyť a nemajú tendenciu naberať toľko nečistôt, ako v situácii plechových modelov.
Z hľadiska životnosti dokážu hliníkové disky slúžiť spoľahlivo na dlhší čas, avšak treba si dávať pozor, aby nenarážali o obrubník.

Nákupy