Online gavalier

Slušnosť je dnes snáď už tak vzácna ako oáza uprostred vyprahnutej Sahary. O čo horšie, postupne sa z nej stáva technologický endemit aj uprostred virtuálneho sveta. Diverzita názorov na nekonečnú množinu tém sa každou sekundou rozširuje. A to je v poriadku. No je prirodzené, že sa častokrát názory skrížia ako na križovatke a zrazu sa nevie, kto má prednosť. Začnú po sebe trúbiť , nadávať, dôjde aj k bitke? To sa deje aj na sociálnych sieťach. A negativizmus začne vrieť a bujnieť v človeku ako rakovina. Čo s tým?

hněv.jpg
 
Kde sa s tým najčastejšie stretneme.
Šoubiznis, život celebrít, platy rôznych zamestnaní, náboženstvo, politické otázky, migrácia, pohlavie…Pod článkami obsahujúcich dané témy sa stretneme s variabilitou reakcií na nich. Pochvaly no aj ostré nadávky. Jedna reakcia vyvolá 50 ďalších, no po 3 sa vám to už ani nechce čítať. Všetko na jedno kopyto. Možno sa aj vy spytujete, kde sa v tých ľuďoch berie toľká negatívna energia a voľakedy máte aj vy chuť stopnúť daného človeka a naložiť mu na oplátku pár karhavých slov. Ale kedy ste morálny víťaz? Keď sa celý deň hádate sa neznámymi ľuďmi alebo ak to necháte plávať, zhlboka sa nadýchnete a necháte to plávať? Odpoveď je na vás.

hrůza.jpg
 
Prameň všetkého zla.
Virtuálna clona medzi toľkými ľuďmi, rôznymi svetmi…je veľmi krehká a ľahko sa prelomí. Práve tá ľahkosť, pocit získania moci nad istou situáciou, čas na premyslenie a štylizáciu a odstránenie prekážok, ako sú napríklad prostredie a vzdialenosť medzi komunikantmi. Všetko to sú koreniny v polievke reťazových a nenávistných komentárov. Sloboda, právo na názor niekedy vedia dosť ublížiť a nie sú vždy na osoh. Avšak aj tento problém má riešenie. Východiskom sú pravidlá etikety na internete, tzv. netiketa. Zdvorilosť, šľachetnosť a milé slovo nemusíme hľadať len na ulici.
 
Ochrana pod záštitou zákona.
Tento novodobý požiar prepukol do takých rozmerov, že jeho plamene musia riešiť súdy a zákony. Aj ústavy mnohých štátov spomínajú, že extrémizmus a jeho odnože musia byť potrestané a tak sa aj stalo. Nemecko už pred 2 rokmi a Francúzsko minulý týždeň schválilo prísne kontroly na sieti Facebook. Nevhodné názory budú stiahnuté a vinníci pokutovaní. V prípade, že Facebook nebude včas reagovať, bude potrestaný taktiež. Otázka stále visí vo vzduchu: Muselo to zájsť až tak priďaleko?