Ak patríte k extrémne čistotným osobám, nasledujúce riadky vás môžu trošku znepokojiť. Niektorí totiž vnímajú baktérie, ako hotovú pohromu. Váš byt môže byť pravidelne dezinfikovaný stovkami čistiacich prostriedkov, ale verte, že tieto malé potvory, sa v ňom nachádzajú aj tak. Rovnaké je to s osobnou hygienou. Umývanie rúk, sprchovanie dvakrát denne, nič z toho nepomôže. To je však viac než dobré. Baktérie totiž k životu nevyhnutne potrebujeme. Osobitnou kategóriou je naša pokožka.
V a na našom tele, by sme pod mikroskopom našli tisícky až milióny baktérií. Mnohé z nich dokážu nášmu zdraviu poškodiť. Bez niektorých, však náš organizmus nedokáže existovať. To platí aj pre našu kožu. Poznáme desiatky prospešných baktérií, ktoré našu pokožku chránia pred vonkajšími vplyvmi, alebo jej dodávajú potrebnú výživu. Vymenovávanie všetkých, by nám trvalo veľmi dlho, takže sa pozrime na zopár najdôležitejších a i najčastejších z nich.
Micrococcus Luteusje prirodzenou súčasťou našej pokožky. Jej hlavnou funkciou, je zjednodušene povedané, ochrana pred slnečnými lúčmi, teda UV žiarením. Staphylococuccus epidermidis je ďalšou prospešnou baktériou, ktorá na našom tele žije bežne. táto potvorka, chráni pokožku ale i celý organizmus, pred vonkajšími chemickými vplyvmi. V niektorých prípadoch, však dokáže aj poškodiť. Ide najmä o ľudí, ktorí trpia kožnými alergiami, či inými ochoreniami. Negatívne pôsobí aj vtedy, keď sa nám v nadmernom množstve dostane do vnútra tela.
Pokiaľ trpíte častými kožnými problémami a je jedno v akej podobe, mali by ste navštíviť dermatológa. Problémom totiž môže byť aj nedostatok týchto dobrých baktérií. Pri používaní krémov, alebo pleťových vôd na čistenie pokožky, by ste si mali vždy vyberať také, ktoré nezabijú všetko „živé“. Baktériám však najviac ubližujú rôzne antibakteriálne prípravky, ktoré sa dnes tešia veľkej obľube. S ich používaním to preto nepreháňajte.