Slovenskí podnikatelia

Podnikanie nie je jednoduché. Je to celoživotná misia, na ktorú sa človek upíše svojimi vkladmi. No nevkladá len financie, ale aj celého seba, pretože to jeho podnikanie naozaj vyžaduje.

boty

Nadpis článku hovorí o tom, že sa budeme baviť o slovenských podnikateľoch. Nie konkrétne, len tak všeobecne. Neexistuje totiž istota v dnešnom štáte, že keď náhodou teraz niekoho spomeniem, tak sa mi niečo nestane. Bohužiaľ, dnes je tomu presne rok, čo sa niečo také stalo… ale to je už na inú tému a iný článok.
Podnikatelia sa budú snažiť vynájsť v rôznych situáciách. Preto sa dejú také prípady, že keď niekde náhodou brigádujete, tak od vás budú žiadať, aby ste im doniesli niekoho fiktívneho na ďalšiu dohodu. Samozrejme, keď chcete zarábať nad dvesto eur. Pretože nad dvesto eur by za vás zamestnávateľ musel platiť odvody a strhávať vám dane.

Dane by študentov nemuseli vôbec trápiť, pretože tie vám štát z daňového priznania vráti. Keď nikoho nezoženiete, budete zarábať len pod dvesto eur. No povedzme si úprimne, kam toto speje? Nemôžem si zarábať, koľko chcem? Môžem,  v rámci zákona je to legálne, ale zamestnávatelia si to vysvetľujú po svojom. A skúste zohnať nejakého fiktívneho študenta na ďalšiu dohodu… to je priam nadľudský výkon, pretože ľudia v dnešnej dobe sú nedôverčivý  a boja sa možných následkov, ktoré vyplývajú z takéhoto konania. Oni z tejto fiktívnej dohody nič mať nebudú…

O tom, že si zamestnávajú svoju rodinu a známych len, aby im pomohli je priam jasné. Tých ľudí v tej firme nikto nikdy nevidel, ale oni poberajú výplatu. Tomu sa asi vyhnúť nedá. Možno len väčšími kontrolami, ale ani tie nemusia byť úplne prospešné. Ľudia sú totiž vynachádzaví.

mokasíny

Mnohí podnikatelia klamú tento štát aj tým, že svojim zamestnancov zamestnávajú len na nevyhnutnú dobu, aby mali čo najmenšie odvody do štátu. Svojich zamestnancov donedávna zamestnávali len na dohodu, ale keď im štát klepol po prstoch, tak ich zamestnali na zmluvu, ale len na štyri hodiny. Na dovolenku, na daňový bonus alebo maródku môžu rovno zabudnúť, pretože to im oni nikdy nevyplatia. Výplatné pásky sú len fikciou, ktorú zamestnanci podpisujú mesiac, čo mesiac…