Zdravotné nástrahy na dovolenkách

Taliansko, Cyprus, Grécko, Egypt – dovolenkové destinácie v týchto a aj ďalších krajinách zažívajú rok čo rok nájazdy dovolenky chtivých turistov. Pláže praskajú vo švíkoch, hotely sú plné turistov, letné rezorty plné rodín s deťmi, ale aj najbližšie úrazové pohotovosti majú čo robiť.

dovolená

Nástrahy dovoleniek.
Aj taký týždňový oddych pri mori vás môže po zdravotnej stránke potrápiť. Celodenné opaľovanie sa môže skončiť úpalom, zápalom, prechladnutím…

Zápal močových ciest.
Aj keď vonkajšie teploty dosahujú maximá behať v mokrých plavkách, chodiť na boso, alebo sedenie na chladnom kameni nerobí dobre močovým cestám. Zápal začne nenápadne – častým nutkaním na močenie, ktoré neskôr prejde do pálenia až rezania pri močení.
Vhodné je hneď od prvých príznakov začať užívať urologický čaj, alebo prípravky z brusníc. Ak sa k týmto pocitom pridá bolesť v podbrušku alebo krv v moči vyhľadajte lekára.

zmrzlina

Prechladnutie.
Možno tomu nechcete uveriť, ale aj v letných horúcich dňoch môžete prechladnúť. Klimatizované miestnosti a autá a vonku horúčavy. Obrovské teplotné rozdiely medzi ktorými sa pohybujeme. Z klimatizovanej hotelovej izby vyjdeme na horúcu pláž, odtiaľ autom do mesta kde si sadneme na terasu cukrárne a po sladkom dezerte sa vyberieme na prechádzku. K tomu ľadovo chladený nápoj a zmrzlina a prechladnutie horných dýchacích ciest na seba nenechá dlho čakať – nádcha, kašeľ, bolesť hlavy, hrdla. Pokoj na lôžku a lieky proti horúčke a bolesti hrdla vám môžu pomôcť. Pre stanovenie presnej diagnózy vyhľadajte lekára…mohlo by ísť aj o bakteriálnu infekciu, na ktorú pomôžu len antibiotiká.

moře

Žalúdočné problémy.
Počas letných dní sa potraviny rýchlo kazia. Jedlo si dajte hneď ako si ho kúpite, neodkladajte ho na neskôr. Kontaminovaná voda býva tiež častým dôvodom pre vznik žalúdočných problémov, alebo hnačiek. Kupujte si balenú vodu v obchodoch, nepite vodu z vodovodných kohútikov. Pokiaľ vás tieto ťažkosti prekvapia dajte si pár dňovú diétu – čierny čaj, minerálka, sucháre, ryža,…Pre každý prípad vyhľadajte lekára.